U Muzeju Mimara u Zagrebu, 25. rujna 2017., sudjelovali smo na završnoj konferenciji o provedbi Programa za organizacije civilnog društva u Republici Hrvatskoj 2009.-2014.
Ulaskom u Europsku uniju u srpnju 2013. godine Hrvatskoj se otvorila mogućnost korištenja fondova Europskog gospodarskog prostora i Kraljevine Norveške.
Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva odabrana je za provoditelja Programa za civilno društvo u Republici Hrvatskoj. Tijekom 18 mjeseci, u okviru Programa raspisano je 4 natječaja, podržan 51 projekt udruga, dodijeljen jedan predefinirani projekt i pokrenuta kampanja za sprječavanje govora mržnje na Internetu.
Programom za civilno društvo u Hrvatskoj podržani su projekti
- jačanja zagovaračkih sposobnosti organizacija za ljudska prava, demokratizaciju i ravnopravnost spolova;
- lokalne inicijative za društvenu uključenost i solidarnost;
- inicijativa za djecu i mlade;
- održivosti organiziranoga civilnoga društva;
- uključivanja Roma.
Tijekom uvodnog izlaganja prisutnima su se obratili Cvjetana Plavša-Matić (upraviteljica Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva),Velimir Žunac (državni tajnik, Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije), Marko Pavić, (ministar, Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava) te Nj. E. Astrid Versto (veleposlanica Kraljevine Norveške u Republici Hrvatskoj).
U dijelu konferencije namijenjene predstavljanju postignuća financiranih projekata i iskustava na Programu u Republici Hrvatskoj govorila je Cvjetana Plavša-Matić (Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva), a iskustva iz korisničke skupine prenijela je Diana Topčić Rosenberg (ADOPTA – udruga za potporu posvajanju).
Kroz ovaj Program financirana je i akcija udruge Projekt građanske demokratske inicijative pod nazivom „Budi IN budi fin na Internetu“ u 2015.-toj godini.
Tijekom dvomjesečnog razdoblja provedene su 4 radionice kojima su se voditelji osvrnuli na jedan od bitnih problema današnjeg, digitalnog doba, a to je sigurnost na Internetu. Radionice s temama :”Kako sigurno koristiti internet”, “Kakva pravila moramo znati”, “Što mogu učiniti za sebe i druge” te “Što dalje kuda i kamo” detaljno su upoznale sudionike (djecu i mlade od 7 do 18 godina) s ponekad prikrivenim opasnostima koje svakodnevno vrebaju na mreži, pravilima ponašanja na internetu i što je vrlo važno kako reagirati ako se opasnost pojavi.
EEA & Norway grants – Croatia publication Letak – eea norway grants – HRV HR-Popis
Letak – eea norway grants – HRV
EEA & Norway grants – Croatia publication
Udruga Projekt građanske demokratske inicijative je korisnica institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge.